Významná secesná stavba Košíc, Tostov palác, ožíva…

15 02 2021

Niekdajším majiteľom bola prominentná košická osobnosť Ladislav Tost. Teraz sa majiteľom reprezentačného bytu v tejto pozoruhodnej stavbe môžete stať aj vy.

O tom, že Košice sú jedno z najkrajších miest na Slovenku, nie je pochýb. Malebné uličky, kultúrne vyžitie, dobré jedlo, príjemné kaviarničky. Výnimočnosť metropoly východu predsa len najviac spočíva v nádherných historickým pamiatkach…

V mestskej pamiatkovej rezervácii je vyše 500 chránených objektov. Vďaka tomu sa môžeme kochať v architektonicky rôznorodých slohoch – v gotike, baroku, renesancii alebo secesii. V Košiciach máme približne 20 secesných stavieb. No jednou z najimpozantnejších v tomto slohu je Tostov palác na Moyzesovej ulici. Poďme si ju predstaviť…

Pomenovaný po mešťanostovi

V jednej z najcennejších publikácií o našom meste Košice – pohľady do histórie mesta, ktorú dal dokopy bývalý riaditeľ Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach Ján Gašpar sa píše, že majiteľom nájomného domu s veľkými reprezentačnými bytmi bol Ladislav Tost, významná košická osobnosť. Po vzniku Československa sa politicky angažoval ako funkcionár Košickej kresťansko-sociálnej strany, neskôr Zjednotenej maďarskej strany a v roku 1932 sa stal druhým námestníkom starostu Košíc. 

Krásny secesný dom bol postavený v roku 1912. Autorom projektov stavby palácového typu bol budapeštiansky architekt Dénes Györgyi, ktorého projekty sa v tom čase v Košiciach realizovali aj pri stavbe dvoch secesných víl v severnej časti mesta (dnes ulica Jána Slovenského).

Foto zo zbierok Východoslovenského múzea v Košiciach. Sklenený negatív 30. roky 20. storočia.
Foto zo zbierok Východoslovenského múzea v Košiciach. Sklenený negatív 30. roky 20. storočia.

Majiteľa paláca popravili

Po Viedenskej arbitráži bolo jasné, že Košice 10. novembra 1938 prevezme maďarské vojsko. Minister vnútra Maďarska oficiálne vymenoval Ladislava Tosta za starostu Košíc 20. decembra 1938. Starostom bol do 20. mája 1939, kedy sa funkcie vzdal na vlastnú žiadosť pre rozpory s predstaviteľom maďarských vládnych kruhov, hlavným županom Františkom Borbiróom. Bol však stále politicky aktívny, no po zostrení politickej situácie koncom roku 1944 ako odporca deportácií Židov padol do nemilosti košických predstaviteľov ultrafašistickej Strany šípových krížov.

Plány realizoval uznávaný maďarský architekt

Podľa historičky Východoslovenského múzeum v Košiciach Uršuly Ambrušovej ide jednoznačne o jednu z najimpozantnejších stavieb na Moyzesovej ulici v Košiciach. Stavba sa realizovala podľa plánov známeho maďarského architekta Dénesa Györgyiho (1886 – 1961), okrem iného medzi jeho plány patria napríklad nájomné domy v Budapešti na Rákocziho ul. 66 a 12, Národopisné múzeum v Budapešti, Radnica v meste Debrecín, alebo maďarský pavilón na svetovej výstave v Bruseli, či maďarský pavilón na svetovej výstave v Paríži. „Projekt na viac bytovú stavbu bol vyhotovený v roku 1911 v Budapešti, avšak realizátorom stavby bol košický staviteľ Ján Balogh (1862 – 1923). Miestny staviteľ je autorom návrhu synagógy na Zvonárskej ul. v Košiciach, ale aj spoluautorom rímskokatolíckeho kostola Ježišovho srdca v Tokaji.“

Ukončenie stavby nájomného bytového domu rodiny Tostovcov, sa uskutočnilo v roku 1912. Keďže rodina nevyužívala všetky obytné priestory, časť z nich prenajímala. Po smrti  Ladislava Tosta, teda po vojne bolo rodinné sídlo na Moyzesovej č. 16, v Košiciach (predtým Rákóczi körút, alebo Rákocziho okružná) štátom zhabané.

Foto zo zbierok Východoslovenského múzea v Košiciach. Pozitív z roku 1913.
Foto zo zbierok Východoslovenského múzea v Košiciach. Pozitív z roku 1913.

Niekdajší Dom družby

Tostov palác, ktorý košickí pamätníci poznajú ako niekdajší „Dom družby“. Po smrti Ladislava Tosta v roku 1945, ako sme už spomínali skonfiškoval štát. Počas éry socializmu tu bol dlho Dom československo-sovietskeho priateľstva, po roku 1990 sa stal majetkom Univerzity P. J. Šafárika. Škola ho naposledy využívala ako dekanát a niektoré pracoviská Prírodovedeckej fakulty.

V roku 2011 však boli univerzitné pracoviská presunuté a odvtedy budova zívala prázdnotou. Postupne začala chátrať najmä fasáda zaujímavej stavby.

V paláci môžete bývať aj vy!

Budova pustla ďalších šesť rokov, kým ju v roku 2017 kúpila spoločnosť ELIT – BYT DEVELOPMENT. Vďaka nim opäť naberá svoje čaro. Túžite bývať ako aristokrati na začiatku 20. storočia? Pokojne sa to môže byť realitou. „V tých istých priestoroch môžete žiť aj vy, a to priamo v Tostovom paláci. Prechádza komplexnou rekonštrukciou, ktorá mu vdýchne nový život, no historický ráz zvonku si zanechá. Našim zámerom je zachrániť túto stavbu. S povolením pamiatkarov sme už urobili hydroizoláciu a momentálne už dokončujeme kompletnú výmenu strechy, samozrejme, historická podoba bude zanechaná. Následne bude prebiehať kompletná rekonštrukcia ktora zahrna aj reštauračné práce,“ hovorí developer a konateľ spoločnosti ELIT-BYT DEVELOPMENT doc. Roman Frych, PhD., pre ktorého je stavebníctvo život.„Keď vidím ako niektoré budovy chátrajú, napríklad Tostov palác je mi to veľmi ľúto. Len málo developerov chce investovať do rekonštrukcie podobných stavieb. Zaberá to veľa času, a takisto aj financií. Určite je lacnejšie postaviť niečo nové. Som však nesmierne rád, že Tostov palác opäť ožíva a opäť mu vdýchneme život. Košičanom tak vrátime, kus histórie…“



link: https://kosicednes.sk/historia/vyznamna-secesna-stavba-kosic-tostov-palac-oziva/